понеделник, јануари 20, 2020

Унгарија, Словенија и Полска

ОФИЦИЈАЛНО: Љубомир Врањеш е нов селектор на Словенија!

Словенечкиот ракометен сојуз денеска го соопшти името на новиот предводник на нивната репрезентација. Откако пред неколку седмици (не)очекувано се раздели со Веселин Вујовиќ, немаше премногу време да бара ново решение. Шпанецот Хуан Пастор, Исланѓанецот Алфред...

Скубе нема да игра на ЕП: Имам други планови за јануари!

Средниот бек на Вардар, Сташ Скубе, за словенечкиот „Дело“ потврди дека нема да игра на Европското првенство во Австрија, Шведска и Норвешка на почетокот на јануари. Организаторот на играта се најде на списокот од 28...

Одлична партија на Цветковски, Егер славеше кај Вац

Тимот на Егер Естерхажи, каде што настапува македонскиот голман Јане Цветковски, забележа победа во последното коло од есенскиот дел на унгарскиот шампионат. Егер имаше незгодно гостување кај составот на Вац и славеше со 23-29, a...

Левото крило со нов договор: Манасков во Веспрем до 2022 година!

Македонскиот репрезентативец Дејан Манасков го продолжи договорот со унгарскиот гигант Веспрем. Актуелниот договор на левото крило истекуваше на крајот на оваа сезона, но тој се обврза на нов две годишен, со кој би требало да...

Новиот селектор на Словенија ќе дебитира против Македонија

На крајот на декември репрезентациајта на Словенија ќе ги почне подготовките за Европското првенство, а Зрече ќе биде местото каде што ќе се почне со работа. Словенците групната фаза ќе ја играат во Шведскa,...

Не сонуваат сите да заиграат за Барселона

Полскиот вицепрвак Висла Плоцк за следната сезона би требало да го има во своите редови десниот бек Давид Фернандез. Меѓу тимовите што биле заинтересирани за 23-годишниот Шпанец, бил и каталонскиот гигант Барселона. Во моментов Фернандез...

Веспрем и Манасков се загреваа за Еурофарм

Тимот на Веспрем го задржа перфектниот учинок во унгарскиот шампионат, откако вечерва славеше над Мезоковешди со убедливи 37-26. Давид Дејвис одбра комбиниран тим за овој натпревар, па шанса добија и дел од ракометарите од младинскиот...

Голема чест за Вид Кавтичник – номиниран за член во Меѓународниот олимписки комитет

Словенечкиот интернационалец и член на францускиот Екс ан Прованс, Вид Кавтичник доби големо признание. Тој е номиниран меѓу кандидатите за Спортската комисија при Меѓународниот олимписки комитет. „Чест ми е и горд сум што можам да...

Цупара го одбрани Веспрем од ПИК Сегед

Големото дерби на Унгарија помеѓу Веспрем и ПИК Сегед ги оправда очекувањата. Во максимално израмнет натпревар победата им припадна на домаќините со 29:28. На почетокот на мечот Веспрем отвори со 2:0, а потоа најчесто резултатот...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ