Македонија

video

Кугис одбрани многу во Прешов, но една е одбрана на мечот (ВИДЕО)

Вардар го совлада Татран Прешов на уште натпревар од СЕХА, а овој пат на гостувањето во Словачка победата беше обезбедена со 29:22. „Црвено-црните“ имаа одлична поддршка од своите голмани на натпреварот во Прешов. Артур Кугис...

Познати арбитрите што ќе им делат правда на Вардар и Кил

Следна обврска за ракометарите на Вардар ќе биде натпреварот против бундеслигашот Кил, што ќе биде одигран во Скопје на 12 октомври. Европската ракометна федерација ги објави арбитрите за овој дуел, а станува збор за Швајцарците...

Нема празничен ракомет во Битола: Пелистер ќе игра со Винтертур во друг термин

Иако првично беше најавено дека реванш средбата од второто квалификациско коло во Купот на ЕХФ меѓу нашиот Пелистер и швајцарскиот Винтертур, ќе се одигра на големиот празник 11 октомври, сепак нема да биде така. Натпревар...

Маргуч: Веспрем нема право на нов кикс, мора да победиме во Битола!

Ракометарите на Еурофарм Работник денеска го играат третиот натпревар во регионалната СЕХА лига. За разлика од Лигата на шампионите, каде битолчани имаа три порази од по еден гол разлика, во СЕХА им оди одлично....

Илкова не мрда од Турција

Некогашната ракометарка на Млаз Богданци, Еуростандард Ѓорче Петров и Кометал Ѓорче Петров - Ленче Илкова, и во новата сезона ќе игра во турскиот шампионат. По распадот на поранешниот европски првак, Илкова замина за Турција и...

Шестиот турнир „Еден живот, една љубов“ стартува на 5 октомври

Ракометната академија Вардар годинава по шести пат го организира традиционалниот турнир „Еден живот, една љубов#. Во изминатите пет години турнирот прерасна во силен и квалитетен настан каде членовите на Академијата ги развиваат и унапредуваат...

Мал јубилеј: Вардар во Прешов ја забележа 130-та победа во СЕХА!

На „врзаното“ гостување на Вардар, во Украина и Словачка во Лигата на шампионите и во СЕХА лигата, „црвено-црниот“ тим забележа две победи. Ако малку се мачеа во Украина, сега во Прешов против словачкиот првак Татран,...
video

Кизиќ и Кугис блескаа на голот на Вардар – одбранија три седмерци! (ВИДЕО)

Ракометарите на Вардар ја запишаа третата победа во регионалната СЕХА лига. По поразот од Мотор и победите на Пекинг и Нексе, шампионот во ова натпреварување славеше на гостувањето кај незгодниот Татран Прешов со 22-29,...

Серијата продолжи и во Прешов, Вардар лесно и убедливо против Татран

Вардар продолжува со победничкиот ритам во кој се наоѓа, а нова жртва беше составот на Татран Прешов. Со триумфот од 29:22 денеска беа обезбедени нови три бода така што вардарци се враќаат на лидерското...

Бутел Скопје се загреа за Купот на ЕХФ имаше убедлива генералка против Струга

Поради учеството во Купот на ЕХФ, ракометарите на Бутел Скопје порано од предвиденото го одиграа натпреварот од 5. коло во Супер машката лига, а на домашен терен беа убедливи против составот на Струга со...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ