Македонија

Нема време за славење, Еурофарм Работник на нови тешки испити во СЕХА

Откако ја забележаа најголемата победа во клупската историја, ракометарите на Еурофарм Работник нема да имаат премногу време за славење. По триумфот над Веспрем, „фармацевтите“ сега ги очекуваат уште два тешки испити и гостувања во рамките...

Министерот за одбрана се спрема да биде вистински министер

Македонскиот репрезентативен голман, Борко Ристовски, од денеска влезе во политичките води, откако беше именуван за стратешки соработник за прашања од областа на спортот на лидерот на опозициската партија во нашата држава. Тимот советници содржи 16-тина...

Јотиќ: Во Еурофарм се чувствувам како дома

Ловро Јотиќ пред почетокот на сезоната од Загреб се приклучи на Еурофарм Работник и покажува дека е големо засилување со одличните игри. Потврда за тоа се настапите во Лигата на шампионите и СЕХА лигата...

Вардарци се острат за Кил (ВИДЕО)

Ракометарите на Вардар се вратија од врзаното гостување во Украина и Словачка, па сега мирно во следните десетина дена ќе се подготвуваат за новиот предизвик. А тоа е дуел од Лигата на шампионите против бундеслигашот...

Полна европска агенда за македонските арбитри и делегати

Европската ракометна федерација има голема доверба во македонските арбитри и делегати, па им довери многу задачи во европските купови. Покрај натпреварите од ЕХФ Купот и Лигата на шампионите, работа за нашите официјални лица ќе има...

Пелистер ослабен против Винтертур

Тимот на Пелистер утринава замина на долго и мачно патување со автобус до швајцарскиот град Винтертур, каде ќе го одигра првиот натпревар од второто квалификациско коло во Купот на ЕХФ. Битолчани на овој дуел ќе...

Младост подобар од Партизан во локалното дерби

Дербито на југоистокот, во рамките на група 2 од Првата лига, меѓу Младост Богданци и Партизан Гевгелија, кое требаше да се одигра во неделата, беше одложено поради проблеми со електричната енергија. Тие проблеми во салата...

Пионери: Пелистер подобар од Еурофарм, Металург без проблем против Шампион

Изминатиот викенд се одиграа 13 натпревари (во трите групи) од второто коло во машка пионерска конкуренција. Во дербито меѓу двете битолски екипи, составот на Пелистер беше подобар од локалниот ривал Еурофарм Работник. Металург, пак, немаше никакви...

Пионерки: Пелистер е главен во Битола

Изминатиот викенд се одиграа осум натпревари од второто коло од двете групи во женска пионерска конкуренција. Најинтересно беше во Битола, во локалниот дуел, каде што се сретнаа екипите на Феникс и Пелистер, а поуспешни беа...

Пепи Манасков на трибините во Битола – навиваше за Еурофарм или за Веспрем? (ФОТО)

Тимот на Еурофарм Работник ја забележа можеби најголемата победа во клупската историја, откако во салата „Боро Чурлевски“, беше подобар од унгарскиот гигант Веспрем со 26-24. На трибините во Битола беа присутни многу љубители на ракометот,...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ