Супер лига

Охрид доминираше на гостувањето во Струга

Ракомeтарите на Охрид запишаа нови бодови на гостувањето против Струга со многу убедливи 18 гола разлика, a доминирајќи во текот на сите 60 минути се изборија за победа од 28:10. Минатогодишното големо езерско дерби оваа...

Радовиш сигурен против Работнички, но дуелот Илиев-Палевски заврши нерешено

Ракометарите од Радовиш очекувано се изборија за три бода на средбата против Работнички на која доминираа во текот на сите 60 минути, а победија со 41:33. Во меч со многу голови, радовишани само покажаа дека...

Пелистер покажа „заби“, но Металург не дозволи изненадување

Лидерот во Супер машката лига, Металург со новиот тренер Зоран Кастратовиќ забележа победа на тешкото гостување кај борбениот состав на Пелистер во Битола со 27:24. Металурзите се соочија со мотивиран противник, кој во текот...

Периќ: Се боревме, но Веспрем беше подобар и во одбрана и во напад

Тренерот на голманите на Вардар, Дејан Периќ беше претставник на Вардар на прес-конференцијата после дуелот со Веспрем. Тој го потврди она што беше видено на теренот така што сао беше признаено дека Веспрем на...

Поповски и Андоновски донесoа три бода за Пролет во „Јане Сандански“

Ракометарите на Пролет очекувано дојдоа до триумф на гостувањето кај Вардар јуниор, а во текот на целиот меч беа во предност која на крајот беше 11 гола со конечни 38:27. Домашните беа во негатива од...

Супер машка лига: Езерски двобој, но годинава нема да биде дерби

Поради ослабениот состав на екипата на Струга денешната пресметка против Охрид нема да биде дерби како во минатата сезона. Составот на Струга е во тешка ситуација и затоа тука Охрид ќе биде фаворит и...

Супер машка лига: Бутел Скопје против екс-тренерот ќе надоместува за поразот во Охрид

Ракометарите на Бутел Скопје во средата играа против екипата на Охрид, а денеска веќе се соочуваат со составот на Металург 2 и со поранешниот тренер, Игор Котевски. Ова е меч со кој се отвора 7....

Листа на стрелци: Палевски и Илиев во мртва трка за врвот

Ракометарите на Работнички и Радовиш, Давор Палевски и Ивица Илиев после шест кола имаат еднаков број на голови и двајцата се на делба на првото место. Досега имаат просек од нешто над десет гола...

Зарков за 24 Ракомет: Да покажеме дека Пелистер не само што „лае“, туку и...

Ракометарите на Пелистер дојдоа до важна победа на гостувањето во Скопје и тоа против директен ривал за битката за опстанок. Битолчани вчера славеа над Работнички со 34:29 и ова ги искачи на 6. место...

Супер машка лига: Металург, Охрид и Пролет во разлика од само два бода

Со комплетирањето на  натпреварите од 6. коло дојде до мало поместување на табелата во Супер машката лига и таа сега има сосема нов изглед. Некои екипи успеаја да напредуваат, па пред средбите од 7....

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ