Прва лига

Астраион убедлив против Текстилец

Струмички Астраион по принудната пауза во Првата лига, се врати на терените со победа над штипски Текстилец со 31-21. По 6-4 на стартот, струмичани со серија од пет голови поведоа со 11-4 и ја направија...

Важни три бода за Аеродром, надигра ривал за место во плеј-оф

Екипата на Аеродром се избори за бодови на дуелот против Младост Богданци, победувајќи со 34:28 во меч кој беше еден од двата најинтересни во колото во Групата 2 од Првата машка лига. Аеродром ја наметна...

Тиквеш славеше над КЛ 7, остана единствен без пораз

Дербито во Група 2 од Првата машка лига меѓу двете непоразени екипи досега финишираше со победа на гостите од Кавадарци откако ГРК Тиквеш беше подобар од КЛ 7 со 25:23. Кавадарчани водеа во поголемиот дел...

Кумановци без мака против Македонија Ѓорче Петров

Ракометарите на Куманово без поголеми проблеми го совладаа составот на Македонија Ѓорче Петров во натпревар од 8. коло во групата 1 од Првата лига. Избраниците на Зоран Јосимовски славеа над гостите од Ѓорче Петров со...

Јуниор Кисела Вода сигурен на свој терен

Во меч со две различни полувремиња екипите на Јуниор Кисела Вода и РК Алушовски одиграа меч со 59 погодоци и резултат 34:25. Првиот дел мина во израмнета игра, но притоа тимот на РК Алушовски беше...

Прилепчани сигурни, со три бода од гостувањето во Неготино

Екипата на Прилеп од гостувањето во Неготино си замина со три бода откако успеа да го надигра противникот и да го совлада со 32:29 откако имаше предност и на крајот од првото полувреме. Прилеп имаше...

Прволигашите се враќаат на терен

Екипите кои се натпреваруваат во Првата машка лига го прекинаа бојкотот и од денеска се враќаат на терен и ги продолжуваат битките за пласман во плеј-оф групата. За денеска се предвидени само две средби и...

Ваучерите поминаа во Собрание, прволигашите ќе ги добијат следната недела

После денешната расправа на седница во Собранието, конечно работите тргнаа од мртва точка, па најверојатно следната седмица прволигашите би требало да ги добијат ваучерите за да може да се вратат на терените и да...

Прволигашите уверени дека за пет дена ќе добијат ваучери, протестот пред Влада времено е...

Наместо натпревари на терен, ракометните прволигаши заедно со кошаркарските второлигаши закажаа протест пред Владата пред неколку дена, поради процедурата за добивање ваучери кои им ги вети државата, но не ги реализира. Сепак протестот нема да...

Нема Прва лига, ама ќе има Јуниор – Југоисток лига (ФОТО)

Поради бојкотот во Првата ракометна лига како и во младинските категории, осум екипи од Југоистокот ја користат паузата и започнуваат претстојниот викенд со Јуниор Лига-Југоисток. Ова е лига, која беше најавена како проект за младите...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ