понеделник, август 15, 2022

Забавник

Среќен роденден Васко!

Најискусниот ракометар во редовите на Пелистер, пивотот Васко Димитровски денеска ќе слави роденден. Димитровски е дел од Пелистер уште од 2003 година, а денеска тој ќе го прослави својот 37 роденден. Роденден има и Украинецот...

Во Луксембург мислат на екологијата: Нема веќе пластични шишиња на натпреварите

Ракометната федерација на Луксембург, се приклучи во борбата за почиста животна средина. Од таа причина ќе им забрани на екипите да користат пластични шишиња за еднократна употреба. Во Луксембург се одлучија да се откажат од...

Среќен роденден!

Меѓу денешните славеници има помал број на ракометари од вообичаеното, а се работи за не така познати играчи. Томас Фех од Словачка, кој го носи дресот на Татран Прешов денеска ќе го прослави своето полнолетство. Ракометарката...

Пред дербито: Полицијата ја „чешла“ Арената во Ховде после дојава за бомба

Неколку часа пред одигрувањето на натпреварот меѓу екипите на Ховде и Иштад ИФ во салата добиле телефонски повик при што била упатена закана за поставена бомба во салата каде што вечерва треба да се...

Среќен роденден Дајана!

Ракометарката која во новата сезона настапува во шампионатот на Норвешка, Дајана Јовановска денеска слави роденден. Левиот бек кој е еден под подобрите дефанзивци не беше дел од последниот собир на репрезентацијата, но таа и...

Среќен роденден Благојче!

Голманот на Еурофарм Работник, Благојче Трајкоски денеска ќе прослави роденден. Ракометарот кој во 2007 година настапи на Мундијалот за јуниори во Македонија, а во 2015 година на Светското првенство за сениори денеска полни 33...

Среќен роденден Сара, Андон…

На листата на славеници на роденден денеска се наоѓаат поранешна репрезентативка на Македонија и тренер кој беше дел од стручниот штаб на Македонија на Европското првенство во 2012 година. Сара Митова која веќе неколку години...

Среќен роденден Ленче!

Поранешната репрезентативка на Македонија, Ленче Илкова, која настапува во првенството на Турција денеска ќе слави роденден. Таа веќе некое време е далеку од Македонија, но и од националниот состав, а денеска полни 35 години. Роденден...

Среќен роденден Никола!

Ракометарот кој синоќа му пресуди на тимот на Веспрем бранејќи феноменално во текот на сите 60 минути, Никола Митревски доби убав подарок за својот роденден кој го прославува денеска. Репрезентативниот „чувар на мрежата“ бранеше...

Среќен роденден Индира!

Ракометарката која остави огромен белег во Кометал Ѓорче Петров и во дресот на репрезентацијата на Македонија денеска слави роденден. Легендата која секогаш го оставаше своето срце на теренот, а при враќањето од Мундијалот во Германија...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ