Европа

Веспрем доби вајлд-картa за Светското клупско првенство

Иако дел од медиумите најавија дека францускиот ПСЖ ќе добие вајлд-карта за Светското клупско првенство, сепак ИХФ денеска објави дека таа оди кај унгарскиот гигант Веспрем. Покрај Веспрем, во Каиро ќе играат уште две европски...

Хансен си наплати оштета од спортска обложувалница!

Данската телевизија ТВ2 го објави епилогот од тужбата која ја поднесоа 23 спортисти, меѓу кои и легендарниот Микел Хансен, кон спортската обложувалница „Бет 365“. Оваа обложувалница без дозвола користела фотографии од спортистите во промоцијата на...

Данска остана без Хоксер, Линдберг влегува во комбинација за ОИ

Селекторот на Данска, Николај Јакобсен, мораше да направи измена во составот на националниот тим пред Олимписките игри. Десниот бек на Алборг, Мадс Хоксер заработи повреда на зглобот, што ќе го оддалечи подолго време од теренот...

Владо Шола му се врати на клупскиот ракомет

По неуспешниот ангажман на клупата на машката црногорска репрезентација и кратката пауза, Владо Шола ќе се врати на работа. Хрватската легенда во иднина ќе го води составот на Дубрава, каде што работеше во минатото, па...

Елена Ѓорѓиевска има нов клуб, се сели во Полска!

Досегашниот капитен на македонската репрезентација, Елена Ѓорѓиевска, ќе има нов клуб во претстојната сезона. По распадот на турскиот Коњалти Анталија, десниот бек се сели во полскиот тим Енерга Калиш, со кој потпиша договор на една...

Шок за Франција – се повреди Мем, Жил веднаш повика нов ракометар

Домаќинот на Олимписките игри, селекцијата на Франција, се соочува со голем проблем пред стартот на натпреварувањето. Десниот бек Дика Мем, заработил повреда на шутерската рака, а иако прегледот не покажал скршеница, сепак мора да му...

Узунчев го наполни црногорскиот гол и беше избран за МВП

Десниот бек Димитар Узунчев беше избран за најкорисен играч во македонската репрезентација по премиерниот натпревар на ЕП во Словенија. Узунчев постигна осум погодоци од 11 обиди во триумфот над Црна Гора со 31-21 и заслужено...

Победнички старт на ЕП: Македонија ја торпедираше Црна Гора!

Машката младинска репрезентација на Македонија имаше победнички старт на Европското првенство во Целје, Словенија и славеше против Црна Гора со убедливи 31-21. Победникот беше решен уште по првото полувреме, кога нашите младинци одиграа одлична...

Кил донесе хрватски пивот: Верон Начиновиќ три години „зебра“

Германскиот гигант Кил од следното лето ќе биде посилен за хрватскиот кружен напаѓач Верон Начиновиќ. Хрватот треба да дојде во Кил во 2025 година и се обврза на верност од три сезони, односно ќе биде...

Кадетките на Металург завршија четврти во Копер

Кадетките на Металург го завршија настапот на турнирот „Еурофест“ во Копер на четвртото место во својата категорија каде имаше силна конкуренција. Избраничките на Мери Арсениевска во полуфиналниот натпревар загубија од словачката екипа Рохожник со 19-10. Во...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ