Блесок на Калајџиески – постигна 12 гола против Чешка и беше МВП!

Maкедонската кадетска селекција славеше историски пласман на СП во Хрватска, откако ја победи Чешка со 28-22.

По овој триумф, македонските кадети се деветти во светот, а средниот бек Мирче Калајџиески беше прогласен за МВП.

Стружанецот постигна дури 12 погодоци од 14 обиди и сосема заслужено ја доби наградата за најкорисен играч на натпреварот.

Македонија со пет победи – против Чешка, Унгарија, Австрија, Црна Гора и Грузија и два порази од кои еден незаслужен од Норвешка, го заврши настапот на СП.

МАКЕДОНИЈА Е ДЕВЕТТА СВЕТСКА СИЛА!

Следете не на нашите социјални мрежи, на Facebook, и бидете дел од Viber заедницата на 24Ракомет – добивајте ги сите информации веднаш на вашиот телефон!