понеделник, август 15, 2022

ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

Годините и искуството се предност: Гигов и со 43 години ќе „жари и пали“...

Голманот од Велес, Виктор Гигов, кој со години „жари и пали“ по странство, ја продолжи соработката со грчки ПАОК. Македонскиот голман (43) и раководството на тимот од Солун се договорија на нова едногодишна соработка....

Стојаноски: Имаме состав спој на младост и искуство, целта на Искра е место меѓу...

Македонскиот голман Александар Стојаноски во новата сезона ќе го има првиот интернационален предизвик во кариерата. Тој потпиша договор со босанскиот тим Искра Бугојно, откако минатите две сезони беше член на Тиквеш од Кавадарци. „Трансферот се случи...

Двајца Македонци потпишаа за клуб од Хрватска!

Македонските ракометари Стефан Димески и Пепи Манев во следната сезона ќе настапуваат во Хрватска и го носат дресот на Ровињ, клуб кој има високи амбиции да обезбеди пласман во хрватската елита. Стефан Димески во Ровињ...

ОФИЦИЈАЛНО: Костадин Петров ќе настапува на Исланд!

Како што најави 24Ракомет пред извесен период, репрезентативецот на Македонија, Костадин Петров во новата сезона ќе настапува на Исланд и ќе го носи дресот на Тор Акурејри, клуб кој е предводен од македонскиот стратег...

Прв интернационален предизвик: Бобан Каковски се сели во Франција!

Поранешниот кадетски и младински репрезентативец на Македонија, Бобан Каковски, кој во изминатата сезона настапуваше за Радовиш, односно Металург, ја започнува интернационалната кариера, откако потпиша за клуб од Франција. Битолчанецот во новата сезона ќе го има...

Нов предизвик за десниот бек: Стефан Трпчевски се сели во Шпанија!

Десниот бек Стефан Трпчевски ќе има нов интернационален предизвик во кариерата и следната сезона ќе игра во Шпанија. Трпчевски потпиша договор на една сезона со тимот на Бургос, со опција соработката да биде продолжена за...

Симона Стојковска не мрда од Германија, потпиша нов договор со Цвикау!

Македонската репрезентативка Симона Стојковска и во наредната сезона ќе ги брани боите на бундеслигашот Цвикау. Одличните партии минатата сезона беа причина раководството на Цвикау да и понуди нова соработка, а Стојковска ја прифати понудата. Претстојната сезона...

Павлов се врати во Австрија, потпиша за тим предводен од некогашен македонски репрезентативец!

Довчерашниот ракометар на Прилеп, Хари Павлов ќе има нов интернационален предизвик, откако реши повторно да се врати во Австрија. Младиот ракометар, кој има 19 години и кој настапува на десната бековска позиција, во наредните две...

Филип Лазаров тргна победнички на стартот на тренерската кариера

Филип Лазаров го имаше првиот натпревар како прв тренер на некоја екипа и имаше победнички старт. Македонецот седна на клупата на германскиот Интерактив Хендбол, или порано познат како Ратинген, а неговата екипа го одигра првиот...

Костески тргна одлично со Плзен – даде осум гола против германски тим

Македонскиот интернационелц Никола Костески, кој ова лето потпиша за амбициозниот тим од Чешка, Талент Плзен, на првиот контролен натпревар се покажа во одлично светло и најави дека ќе биде големо засилување за чешкиот вицепрвак. Македонецот...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ