Европа

Хансен за Карабатиќ: Тој е неверојатен лидер на кој сите во тимот можат да...

Еден од најдобрите играчи во светот, левиот бек на репрезентацијата на Данска и екипата на ПСЖ, Микел Хансен имаше многу пофални зборови за неговиот колега од францускиот тим Никола Карабатиќ. Карабатиќ и на 36 години...

Не се пријави Војводина: Србија со една машка и две женски екипи на евро...

Продолжуваат откажувањата од настапите во европските купови пред стартот на новата сезона. Откако имаше откази од Германија, Шпанија, Белгија, Луксембург, Унгарија, на ред дојде и Србија. Се пријавија само три екипи во двете конкуренции. Станува збор...

Нема веќе колбаси и пиво во Бундеслигата

На следниот состанок на извршниот комитет на Бундеслигата ќе бидат направени некои измени во регаулативите на првенството на Германија вo согласност со моменталната ситуација. Првата измена се однесува на навивачите. Местата за стоење кои навивачите...
video

„Секоја секунда е важна, а Лазаров знае како да ја искористи последната“ (ВИДЕО)

Европската ракометна федерација се потсети на погодокот во последната секунда на капитенот на репрезентацијата на Македонија, Кирил Лазаров, на средбата против Украина. Во јануари на ЕП во Австрија, Лазаров буквално со звукот на сирената стрелаше...

Екс-вардарецот се пофали – Сиудад де Логроњо го претстави Пелко (ФОТО)

Ракометарот кој една година го носеше дресот на Вардар, Домен Сикошек Пелко ги напушти редовите на „црвено-црните“, а во новата сезона ќе го носи дресот на екипа од Асобал лигата. Нов клуб на Пелко е...

Стартуваше новата бундес авантура за Кузмановски (ФОТО)

Македонскиот репрезентативец Филип Кузмановски денеска ја започна новата бундеслигашка авантура во дресот на Хановер. Тој одигра една година во тимот на Магдебург, но немаше голема минутажа, па иако имаше договор уште две сезони, се реши...

Уште два откази од Лигата на Европа – ниту полските тимови не се имуни...

По Хановер и Ла Риоха, уште едно звучно име се откажа од играњето во второто по ранг европско клупско натпреварување, Лигата на Европа. Станува збор за полскиот тим Горњик Забже, кој објави соопштение и ги...

Колев и Ница ги стартуваа подготовките

Тимот на Ница, чиј тренер е некогашниот македонски репрезентативец Марјан Колев, ги започна подготовките за новата сезона. Ница заврши на шестото место во минатата прекината сезона иако имаше шанси дури и за третото место доколку...

Македонија со шест екипи на европска сцена!

Денеска завршува рокот до кој националните федерации можеа да ги пријават екипите за настап во европските купови. Во машка конкуренција Македонија ќе ја претставуваат четири екипи. За Вардар веќе е познато дека ќе биде дел...

Корона го зема данокот: По германска, и шпанска екипа се откажа од Лигата на...

Откако германскиот Хановер во петокот најави дека нема да игра во новото издание на Лигата на Европа поради финансиски причини, денеска тоа го стори и шпанска екипа. Станува збор за тимот на Логроњо Ла Риоха,...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ