Асобал лига

Сорендо, Арињо и Ентрериос влегоа во историјата на Барселона

По крајот на сезоната, тројца играчи на каталонскиот гигант Барселона влегоа во историјата на овој клуб. Станува збор за средниот бек Раул Ентрериос, левото крило Аитор Арињо и кружниот напаѓач Седрик Сорендо. По освоените титули во...

Поранешни играчи на Адемар Леон го обвинуваат клубот за авторитарно однесување

Дваесетина поранешни играчи и вработени во шпанскиот Адемар Леон испратија писмо до медимуите во кое го обвинуваат одборот на директори на клубот на чие чело е Каетано Франко за авторитарно однесување, пренесува marca.com. Писмото го...

Екс вардарка вторпат стана мајка, па му се врати на ракометот на 40 години!

Поранешната вардарка Бегоња Фернандез, која мина три сезони во Скопје, одново се враќа на ракометните терени. Таа потпиша договор на една сезона за тимот на Лавадорес од нејзиниот роден град Виго и ќе се обиде...

Ништо од Нант, Раул Ентрериос останува уште една година во Барселона

Ако досега имаше дилеми, од денеска веќе ги нема. Раул Ентрериос и во следната сезона ќе го носи дресот на Барселона. Каталонскиот гигант објави за продолжување на соработката со ветеранот на уште една сезона со...

Асобал ќе стартува на 2 септември, но нема да се игра по македонски систем

Иако имаше комбинации Асобал лигата следната сезона да се игра по системот што ќе се практикува во македонската Суперлига, сепак нема да биде така. Во шпанскиот шампионат догодина ќе играат 18 екипи, кои требаше да...

Се скара со раководството и не доби нов договор

25-годишното десно крило Марио Лопес, капитен на шпанскиот Адемар Леон, нема да му биде продолжен договорот. Тој беше еден од играчите кои јавно ги бараа неисплатените плати за последната сезона од раководството. Лопес имаше усен договор...

Од Вардар се врати таму од каде што дојде, а сега го продолжи договорот

Шпанскиот стратег Давид Писонеро, кој лани го водеше европскиот шампион Вардар, го продолжи договорот со тимот на Ваљадолид. Токму од овој тим Писонеро лани дојде во Скопје и имаше кратка авантура, иако не по своја...

Избран идеалниот тим во Асобал – доминација на ракометарите на Барселона (ФОТО)

Откако заврши гласањето на навивачите, беше прогласен идеалниот тим за завршената сезона во Асобал лигата. Таму доминираат ракометарите на шампионот Барселона и нив ги има вкупно пет во изборот. Голманот Гонзало Перез Де Варгас, средниот бек...

Во Шпанија ќе се игра по македонски модел

Новата сезона во шпанскиот ракомет ќе донесе и нов систем на натпреварувањето ако предлогот биде прифатен. Асобал ќе добие уште два клуба и ќе има вкупно 18, па би можела да се игра на два...

Првпат жена ќе биде тренер на машка екипа во најдобрите лиги во Шпанија

Управниот одбор на Теукро одлучи дека Ирена Вилабоа ќе го предводи тимот од наредната сезона. Таа ќе го замени Луис Монтес кој сезонава го водеше машкиот тим во втората лига на Шпанија. Вилабоа ќе биде...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ