📸 Прекин на постот – Франција по десет години слави европско злато

ЕП2024: Финале

Репрезентацијата на Франција е новиот европски шампион, откако во неизвесното финале по продолженија славеше над Данска со 33:31. Регуларниот дел од натпреварот заврши без победник, 27:27, па така новиот владетел на Европа мораше да биде избран на продолженија од по пет минути. За Франција освоеното злато во Германија е четврто на Европските првенства, последен пат „триколорите“ беа златни во 2014 година на континенталниот собир во Данска. Новиот европски шампион во победата над актуелниот светски шампион беше предводен од кружниот напаѓач Лудовик  Фабрегас, кој постигна осум погодоци.