Се зголемуваат проблемите за Келце – се повреди и Конку

По голманот Андреас Вулф, следен на листата на повредени играчи во полскиот првак Келце е десното крило Беноа Конку.

Францускиот репрезентативец заработи повреда на мускулот на мечот од полскиот шампионат против Гдањск.

Келце не објави колку долга ќе биде паузата на Конку, но тоа е голем проблем за тренерот Талант Душебаев.

Остана само со двајца леваци – со Аракдиуш Морито на десната крилна позиција, како и со Алекс Душебаев на десен бек.

Павел Пачковски уште не е подготвен за настап, левиот бек од Египет – Хасан Кадах исто така ќе паузира некое време, а повреда на грбот има голманот Сандро Мештриќ.

Келце е еден од ривалите на Еурофарм Пелистер во групната фаза од Лигата на шампионите.