Репрезентативец на Турција ќе тресе мрежи за Охрид

Екипата на Охрид, која вчера ги започна подготовките за пролетниот дел од сезоната, денес го промовираше новото засилување во своите редови.

Нов ракометар во тимот на Горан Андоновски е репрезентативецот на Турицја, Ерај Каракоч.

21-годишниот ракометар во Охрид доаѓа од турскиот суперлигаш Трабзон, настапува на позицијата среден бек и со македонскиот суперлигаш потпиша договор со важност до 2024 година.

Охрид за пролетниот дел од сезоната се засили и со Стефан Дрогришки од Тиквеш и Гал Цирар од словенечкиот Ормож.

Клубот по завршувањето на регуларниот дел од сезоната го напуштија Тоше Ончев, Стефан Бошковски и Халил Озтурк.

Амбициозниот тим на Охрид во наредните пет недели интензивно ќе се подготвува за продолжението на првенството, период во кој ќе бидат одиграни и неколку контролни натпревари.