Противникот на Македонија загуби кај Романија

Ривалот на женската сениорска репрезентација во квалификациите за ЕП 2024 година, Шпанија, загуби на вториот пријателски натпревар од Романија.

По ремито на првата меѓусебна средба, 30-30, избраничките на Амброш Мартин загубија на вториот меч со 30-25.

По овие две средби, новиот селектор на Шпанија останува без победа на клупата, па ќе мора да почека нова шанса.

Македонија и Шпанија се фаворити за првите две места во конкуренција со Литванија и Азербејџан.

Нашите ракометарки ќе ги одиграат двете средби против Шпанија во 2024 година, кон крајот на февруари и почетокот на март.