Насмевка и прегратка како мотив: Убав почеток за Македонија во новата европска авантура(ФОТОГАЛЕРИЈА)

MKD 38-24 LUX (1.коло квалификации за ЕП2024)

Лесно и доминантно со убедлив триумф против Луксембург, 38-24 (18-7) одигра Македонија на стартот од квалификациите за ЕП 20224 година. Новите „момчиња“ на чии плеќи сега почнува да паѓа целиот товар во репрезентацијата имаа успешен старт покажувајќи и мотивираност, пожртвуваност и прецизност. следниот противник веќе за 4 дена ги очекува момците на Лазаров во Ван, Турција. Покрај Македонија, Лускембург и Турција во квалификациската група е уште и Португалија, најсериозниот кандидат за првата позција.