Прва задача за Металари, Божиновски и Начевски на кадетското ЕП

Европската ракометна федерација ги објави делегирањата за натпреварите од првото коло на кадетското ЕП во Црна Гора.

Од официјалните лица, прва задача имаше Камер Металари, кој беше делегат на мечот меѓу Хрватска и Шведска.

Судиите Даниело Божиновски и Виктор Начевски ќе го судат натпреварот меѓу Германија и Чешка од 20:15 часот.

Кадетките во премиерниот натпревар на континенталниот собир играат со селекцијата на Романија.