Познати се сите патници во главната рунда на ЕП

Денес на Европското првенство за кадетки во Црна Гора беа одиграни натпреварите од третото коло од групната фаза.

Најголемо изненадување направи репрезентацијата на Србија, која ја совлада Шведска сo 28:20.

Србинките со победата над Шведска обезбедија пласман во ТОП 8 на Европското првенство и ќе се обидат да обезбедат пласман во полуфиналето.

Освен Србија, пласман меѓу најдобрите осум репрезентација обезбедија и Данска, Холандија, Франција, Унгарија, Германија, Црна Гора и Хрватска.

Кадетките на Македонија настапот во првиот дел од кадетскиот континентален собир го завршија со три убедливи порази од Романија, Унгарија и Франција.

Ракометарките на Кристијан Грчевски ќе разигруваат за пласман од 9 до 16 место.

Следете не на нашите социјални мрежи, на Facebook, и бидете дел од Viber заедницата на 24Ракомет – добивајте ги сите информации веднаш на вашиот телефон!

Кадетките со нов убедлив пораз на ЕП во Црна Гора