Пионери: Пелистер подобар од Еурофарм, Металург без проблем против Шампион

Изминатиот викенд се одиграа 13 натпревари (во трите групи) од второто коло во машка пионерска конкуренција.

Во дербито меѓу двете битолски екипи, составот на Пелистер беше подобар од локалниот ривал Еурофарм Работник.

Металург, пак, немаше никакви проблеми и прослави висока победа над Шампион со 14-36, додека Вардар беше поуспешен од Аеродром и победи со 14-18.

Резултати, 2 коло:

Група 1
ОХРИД – ПРЕСПА ВАРДАР 31:14 (18:9)
САНИ – КЛ 7 23:26 (9:17)
ЕУРОФАРМ – ПЕЛИСТЕР 15:17 (6:9)
ЕНХАЛОН – СТРУГА 12:21 (6:11)

Група 2
ФИЛИП ВАРДАР – ТЕКСТИЛЕЦ 19:17 (11;10)
БИСИНОВ ВАРДАР – МЛАДИНЕЦ одл.
АСТРАИОН – МЛАДОСТ БОГДАНЦИ 14:21 (7:12)
ТИКВЕШ –КЛ 7 СВЕТИ НИКОЛЕ 19:19 (9:8)

Група 3
АЛУШОВСКИ – ЃОРЧЕ ПЕТРОВ 27:16 (12:8)
АЕРОДРОМ – ВАРДАР 14:18 (8:10)
ШАМПИОН – МЕТАЛУРГ 14:36 (8:22)
РИНИА – РШ КЛ 7 ЛАЗАРОВ 5:23 (1:11)
МАКЕДОНИЈА ЃП – РИСОВИ 25:19