ПАРИЗ 2024: Шведска дури по продолженија стигна до полуфиналето, за дуел со Франција

Драмата во четвртфиналето на женскиот олимписки турнир заврши со среќен крај за Шведска чии ракометарки мораа да играат продолженија од 2х5 минути за да стигнат до полуфиналето. Шведска со 36-32 (16-15, 29-29) ја победи Унгарија.

Во полуфиналето противник на Шведска ќе биде репрезентацијата на Франција. Со овој триумф Шведска и се реваншираше на Унгарија з апоразот во квалификацскиот турнир пролетва, и ја продолжуваат трката по медал за кој сонуваат.

Ако во регуларниот дел, и особено во вториот дел Унгарија имаше шанса и водство, само што почна продолжението Швеѓаните „додаоа гас“ и брзо резултатски се одлепија. И така го одржаа водството кое им донесе уште едно полуфинале, по Токио.

Во последната минута од регуларниот дел двете репрезентации постигнаа по еден гол. Прво Вамос зголеми на 29-28, и останаа уште 15 секунди за Шведска. Откако земаа тајмауат, и го поставија нападот на пет секудни до крај Копанг го даде голот што им донесе продолженија.

Шведска се до 38 минута имаше водство, кога првпат поведе. И се до крај на регуларниот дел од натпреварот беше „резултатска клацкалка“ и двата имаа имаа свои минути и водство, кое најмногу беше со „плус 1 “ гол.

Клујбер даде 11 гола за Унгарија, а Вамос даде 6 гола. Кај Шведска 7 гола постигна Капанг, а еден помалку дадоа Хсгмана, Блом и Хансен.