Кузмановски даде 13 гола, Еурофарм Пелистер делеше лекции во Велес

|
19:27

Македонскиот шампион Еурофарм Пелистер ја забележа третата победа во третиот натпревар од новата сезона во Супер лигата, откако според очекувањата лесно славеше во Велес кај новиот член на елитата, Бисинов, со 41-21. Предводник на битолчани беше Филип Кузмановски кој даде 13 гола од 13 обиди.

Победникот беше решен уште по првото полувреме, кога Кузмановски и Радивојевиќ го полнеа голот на „овоштарите“, отворија со 6-1, а Митревски беше одличен на гостинскиот гол и предноста на пелистерци беше плус 11.

Згора на се домашните останаа и без еден од најдобрите ракометари, Тоше Ончев, кој доби црвен картон по еден старт над Филип Кузмановски во 15 минута игра, па велешани мораа да се снаоѓаат без него во продолжение од мечот.

Техничките грешки на велешани беа лесно казнувани со голови од контранапади, а тие постигна само два гола во последните десетина минути од првото полувреме. За разлика од нив битолчани реализираа седум пати за 20-9.

Во второто полувреме тренерот Бранко Ангеловски комплетно ја смени поставата на теренот, ги внесе во игра Борзаш, Ивиќ, Ристевски, Петровиќ…но тоа ништо не промени во односот на силите на теренот.

Напротив разликата во квалитетот беше уште поевидентна, предноста во корист на шампионот само растеше. Покрај капитенот Кузмановски со 13 гола, во редовите на битолчани, шест гола даде Радивојевиќ, додека голманите Митревски и Ивиќ комбинираа 14 одбрани. Во домашниот состав се истакна Ивица Илиев со осум гола.

22:28

Со натпреварот меѓу Барселона – ПИК Сегед, односно Магдебург – Колштад, беше комплетирано 2. коло во Лигата на шампионите.

Каталонскиот гигант на свој терен ја оправда фаворитската улога против ПИК Сегед триумфирајќи со 31:30.

Унгарскиот вицепрвак, кој во првото коло го изненади Магдебург, во првото полувреме прими дури 20 гола, а даде осум помалку, односно 12.

Домаќините во завршниот период премногу се опуштија, водеа со 29:23 во 50 минута, тимот на ПИК Сегед намали на минус еден, 29:28, но за целосен камбек немаше многу време.

Најефикасен во домашниот табор беше Гомез со пет погодоци, кај гостите прво име беше Марио Шоштариќ со осум успешни реализации.

Барселона во следното коло ќе гостува во Полска кај Келце, додека ПИК Сегед на свој терен ќе го пречека Нант.

Поранешниот европски првак Магдебург ја запиша првата победа во ЛШ сезонава, откако триумфираше со против Колштад со 32:25 (18:9).

Магдебург доминираше во двете полувремина и не им дозволи на домаќините премногу простор за реализирање на задачата.

Лагергрен со осум погодоци беше предводник во нападот на гостите, во домашниот табор се истакна Оскарсон со пет погодоци.

Струга слави прв триумф – Пролет надигран покрај езерото

Автор: Душко Андов
| 21 септември 2024
18:22

По поразите од Бисинов и Еурофарм Пелистер, ракометарите на Струга ја запишаа првата победа во новата сезона од суперлигашкото друштво, откако го совладаа Пролет со 34-29.

Одлична партија во струшкиот тим имаше левиот бек Богдан Мијушковиќ кој постигна дури 13 погодоци и беше предводник на стружани кои во најголем дел од мечот комплетно го надиграа противникот, кој по двете реми средби на стартот од сезоната ќе почека за првата сезонска победа.

Домашните отворија со водство од 5-3, но потоа Пролет со три гола во серија на десниот бек Бакар успеа да направи пресврт и да води со 7-5. Ја одржуваа гостите разликата десетина минути кога имаа и 9-7, но тогаш следуваше огромен пад во нивната игра.

Дозволија да примат дури седум гола, а постигнаа само два и избраниците на Наум Танески обезбедија плус три, 14-11. До паузата имаше уште еден гол на двете страни. Иако можеби гостите се надеваа на резултатски камбек на стартот на вториот дел, сепак тоа не се случи.

Немаше многу идеја во нивниот напад, мотивираните домаќини знаеја како да ги казнат грешките на Пролет и во еден момент предноста отиде на десет гола, 29-19. Следуваше мало опуштање кај стружани, тоа го искористија ракометарите на Пролет и на пет минути до крајот ја преполовија предноста, 29-24.

Сепак немаше време за комплетен камбек во натпреварот, а кога Мијушковиќ стрелаше за 30-24, им олесна на домашните кои полека почнаа да се радуваат на првите суперлигашки бодови.

Покрај црногорскиот интернационалец, во тимот на Струга се истакнаа Пајкоски со шест, како и Костоски и Џигероски со по пет погодоци, додека во редовите на Пролет шест гола имаше Бакар.

2ОХРИД33006
6БУТЕЛ31022

🎥 Атракција на Шилегов – постигна неверојатен гол од мртов агол!

10:00

На денешната ракометна програма во Македонија ќе има натпревари од Супер лигата, Женската лига и од прволигашката конкуренција кај мажите.

Со натпреварот меѓу Аеродром и Овче Поле ќе стартува новата сезона во Првата лига, во која најголем фаворит за директен пласман во елитата е Еурофарм Пелистер 2.

Во Супер лигата, актуелниот шампион Еурофарм Пелистер и вицепрвакот Вардар имаат лесни гостувања.

Интересно се очекува да биде на средбата во Прилеп меѓу истоимената екипа и Охрид, како и на натпреварот меѓу Бутел и Алкалоид.

Пролет во Струга ќе атакува на првата сезонска победа, откако во претходните две кола, против Прилеп и Тиквеш, одигра реми.