РК АЕК АТИНА

РК AEK АТИНА

Еден од клубовите, кој јa “разбива” пасивноста на машкиот ракомет во Грција е екипата на АЕК Атина. Клубот е формиран во 2005 година. Од самото формирање, за само неколку години ќе започне да станува главен фактор во грчкиот шампионат, па така ќе освои четири шампионски титули во домашното првенство и четири пати екипата го освојуваше и Куп трофејот на Грција. АЕК Атина има и европска титула, од сезона 2020/21 кога клубот го освои првото место во ЕХФ Купот.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

videovideo

Грците полудеа по Хрватот: Мандалиниќ заврши на рацете на навивачите на АЕК (ФОТО+ВИДЕО)

Стипе Мандалиниќ веќе по првиот одигран натпревар во дресот на АЕК Атина стана миленик на навивачите. Хрватскиот лев бек беше најдобар стрелец во АЕК Атина...

Мандалиниќ се „распука“, АЕК го среди Олимпијакос!

Тимот на АЕК Атина предводен од Стипе Мандалиниќ, славеше против Олимпијакос со 25-22, во дерби натпреварот од првото коло на првенство на јужниот сосед...

Борац и АЕК Атина сакаат да бидат дел од СЕХА лигата!

Поранешниот учесник во СЕХА лигата, екипата од БиХ, Борац Бања Лука повторно сака да биде дел од регионалното натпреварување, а освен босанскиот тим желба...

СТРУГА 2022: АЕК Атина преку дебитантот до петто место на Струшки турнир

Вицепрвакот на јужниот сосед на Македонија, АЕК Атина, го освои петтото место на јубилејното 50.издание на Струшкиот турнир, откако славеше против новиот македонски суперлигаш...
video

Соколиќ им дава предност на Словенците: Во финалето типувам на Целје (ВИДЕО)

https://www.youtube.com/watch?v=1P58MJtFIsw&ab_channel=24%D0%A0%D0%90%D0%9A%D0%9E%D0%9C%D0%95%D0%A2%D0%A2%D0%92

СТРУГА 2022: Битолчани триумфално против АЕК за ново финале

Екипата на Еурофарм Пелистер ќе игра во финалето на јубилејното 50. издание на Струшкиот турнир, откако во последниот натпревар од групната фаза триумфираше против...

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Еурофарм Пелистер во двобој со АЕК за финале на Струшкиот турнир

Денеска се играат натпреварите од третото и последно коло на Струшкиот турнир, по кое ќе бидат познати сите двојки за натпреварите за пласман. Алкалоид и...
video

Ѓуровиќ: Дојдов во Струга бидејќи македонската лига е најсилна во регионот (ВИДЕО)

https://www.youtube.com/watch?v=F2BQJPH1qpA&ab_channel=24%D0%A0%D0%90%D0%9A%D0%9E%D0%9C%D0%95%D0%A2%D0%A2%D0%92
video

Арсиќ: Бевме изненадени од Татран Прешов, ќе ни треба повеќе време за да се...

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR26mjFO5ELpOkuW46H-E3xETRizt3fCuUkdwva8lbaBeO6DlN2A8C2ZMoY&v=RC65BM56JTM&feature=youtu.be&ab_channel=24%D0%A0%D0%90%D0%9A%D0%9E%D0%9C%D0%95%D0%A2%D0%A2%D0%92

СТРУГА 2022: Словачкиот првак го надигра АЕК Атина!

Екипите на Татран Прешов и АЕК Атина го одиграа првиот натпревар на јубилејното 50. издание на Струшкиот турнир, а на победа се радуваше екипата...