Битолчани се „стоплија“ на плус четири против Металопластика (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Еурофарм Пелистер – Металопластика (СЕХА лига)

Составот на Еурофарм Пелистер тргна со победа во СЕХА лигата откако го надигра тимот на Металопластика и го совлада со 30:26. Ова беше прва средба во сезоната од региналното натпреварување кое поради пандемијата со Ковид 19 мораше да стартува многу подоцна од она што беше предвидено. Битолчани славеа со 30:26 после пресврт во вторите 30 минути откако во првото полувреме резултатот беше 12:14. Прв стрелец беше Јосип Периќ со осум гола додека Стипе Мандалиниќ беше стрелец на шест гола. Во Металопластика Дејан Бабиќ со седум гола беше најефикасниот.