Се урна ограда во салата „Хасан Мустафа“ – повредени се 27 лица! (ВИДЕО)

Во Египет, за време на кошаркарскиот Суперкуп на земјата, се случи трагедија во арената, која го носи името на претседателот на Меѓународната ракометна федерација, Хасан Мустафа. Металната ограда на трибините се урна за време на средбата меѓу Ал Ахли и Ал Итихад. Натпреварот беше преинат, а пријавени се 27 повредени. Според првичната верзија, уривањето на оградите било предизвикано од постапките на навивачите. Спортскиот комплекс Хасан Мустафа беше отворен во 2020 година. Арената со 5.200 седишта беше домаќин на натпреварите на Светското првенство во ракомет 2021 година.