ВАРДАР ЈУНИОР

СУПЕРЛИГА

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 15 13 2 0 515:374 141 41
2 Охрид 2013Охрид 2013 15 12 1 2 424:335 89 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 16 12 1 3 429:377 52 37
4 Пролет 62Пролет 62 16 11 2 3 510:412 98 35
5 РадовишРадовиш 15 7 1 7 432:441 -9 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 16 7 0 9 430:477 -47 21
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 15 5 2 8 391:396 -5 17
8 Металург 2Металург 2 16 2 1 13 437:525 -88 7
9 СтругаСтруга 15 1 1 13 347:457 -110 4
10 РаботничкиРаботнички 15 1 1 13 416:537 -121 4

РК Вардар Јуниор

РК Вардар 2 е вториот тим на двојниот европски првак Вардар. РК Вардар е основан во 1961 година, како дел од Спортското друштво Вардар од Скопје кое постои од 1947 година. Позначајниот подем на клубот почнува во последната деценија од минатиот век.
РК Вардар е најуспешниот ракометен македонски клуб во историјата на машкиот ракомет во Македонија. Првиот и единствен тим што ја има освоено машката Лига на шампионите, и прв клуб во Македонија што двапати ја освојува ЕХФ Лигата на шампионите во период од три години. Зад себе има богата и долга традиција, Вардар 13 пати бил првак на Македонија, 13 пати го освојувал Купот на Македонија и плус двапати е победник на Супер Купот. Тоа се резултати што досега никому не му успеало. Исто така РК Вардар пет пати ја освои и регионалната СЕХА лига, плус уште еднаш играше на Ф4 турнирот во Келн и шест сезони по ред е меѓу Топ-8 екипи во Лигата на шампионите.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Екс член на Вардар и Пелистер заминува од Словенија, Будуќност со засилување...

17-годишната ракометарка Анастасија Марсениќ е најновото засилување за црногорскиот шампион Будуќност. Десното крило потпиша договор на една година, а досега играше за данскиот...

Трпчевски се сели на југ, потпиша за Фаикас Корфу

Десниот бек од Битола, Стефан Трпчевски, кој го носеше дресот на Вардар јуниор ја продолжува кариерата кај нашиот јужен сосед, а негов следен клуб...

Втор потпис – уште еден ракометар го продолжи договорот со Вардар!

По централниот бек Стефан Крстевски, уште еден ракометар ја продолжи верноста со европскиот шампион Вардар. Станува збор за кружниот напаѓач Давид Гашовски, кој потекнува од...

Вардар ги задржува младите ракометари – договорот го продолжи Стефан Крстевски!

Во очекување на новите имиња во се уште актуелниот европски шампион Вардар, деновиве се продолжуваат договорите со староседелците во тимот. Потпис на нов договор стави...

Карапалевски го наполни голот на Работнички

Ракометарите на Вардар Јуниор без проблеми ја оправдаа улогата на фаворит на натрпеварот против Работнички и освоија нови лесни бодови. Во натпреварот кој се...