📷 Унгарија во Келн испиша историја, се радуваше на најголемиот успех на ЕП!

ЕП 2024: Унгарија – Словенија

Репрезентацијата на Унгарија настапот на Европското првенство 2024 го заврши на петтото место, откако со пресврт славеше над Словенија со 23:22. Најголем удел во победата над Словенија имаа искусните Бенце Банхиди и Мате Леаки, кои постигнаа по пет погодоци, а голманот Ласло Батруц запиша десет интервенции. За Унгарија освоеното петто место е најголемото достигнување на континенталните собири, претходно најголемиот успех на Унгарците на Европските првенства беше освоеното 6-то место во далечната 1998.