📷 Германскиот сон за титула заврши, Данска по десет години ќе се бори за трофеј

ЕП 2024: Германија – Данска фотогалерија

Данска после фантастично второ полувреме успеа да го скрши отпорот на Германците, и да слави голем триумф од 26:29, по кој се пласираше во големото финале на ЕП. Ракометарите на Јакобсен после минусот кој го имаа на полувреме, заиграа многу подобро во офанзива, голманот Нилсен имаше одлична партија со осум интервенции што беше доволно за сигурен триумф и пласмам во големото финале.