Шест дебитантки во една вечер – Ова е иднината на Македонија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Дебитанти во женска сениорска репрезентација

На натпреварот против репрезентацијата на Црна Гора за Македонија дебитираа шест ракометарки. Шанса за настап добија Сара Миновска, Теодора Дукоска, Марија Јовановска, Емилијана Ризоска, Бојана Коцева и Ива Младеновска. Од нив Миновска забележа два гола, а Јовановска една интервенција. Сите беа на терен, но другите не успеаја да погодат иако упатија удари кон голот на противникот. Освен Миновска, другите се дел од кадетската репрезентација и ќе имаат уште настапи и како младинки, но вечерва покажаа дека имаат убава иднина пред нив.