ХЕТ-ТРИК светски титули – данската машина пуштена на најсилно (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Со данско славје заврши 28. Светско првенство

Селекцијата на Данска славеше во финалето на Светското првенство против Франција со 34-29 и ја одбрани титулата светски првак. Ова е трета круна по ред за избраниците на Николај Јакобсен со што влегоа во историјата на ракометот.