Паличка правеше чуда на голот – како ги откажа Французите (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Шведска имаше фантастично издание во полуфиналето на Светското првенство и ја совлада Франција со 32:26. Сите ракометари на Шведска беа на потребното ниво, а голманот на Швеѓаните, Андреас Паличка правеше чуда и ги откажа Французите. Тој беше прогласен и за играч на натпреварот. Во следното видео може да погледнете двојна интервенција која е една од многуте негови на овој меч.