Крајот не го украси делото, но кадетките „купија“ искуство за новите предизвици (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Македонија – Хрватска (СП кадетки, разигрување за пласман)

Женската кадетска репрезентација на Македонија го заврши настапот на Мундијалот во Скопје на 12 место по поразот од селекцијата на Хрватска со 32-28. По слабото прво полувреме кога губеа со десет гола, македонските ракометарки одиграа многу подобро во вториот дел, но немаа сили за комплетен камбек во натпреварот. Ризоска даде девет гола, Дукоска шест, а голманката Јовановска имаше девет одбрани. Следните акции, женските младински селекции ќе ги имаат следното лето на кадетското и младинското ЕП.