Имаме добра иднина: Кадетите и младинците покажаа како се игра како по ноти (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Македонија – Косово (младински ЕХФ шампионат – Варна 2022)

Машката младинска репрезентација на Македонија ја забележа првата победа на ЕХФ шампионатот во Варна, откако славеше над Косово со убедливи 22 гола разлика, 51-29. Победникот беше решен уште по првиот дел кога Македонија направи огромна залиха од 11 погодоци, а второто полувреме беше само формалност. Сите ракометари освен голманите, се запишаа во листата на стрелците. Најдобар стрелец во македонскиот состав беше Белистојаноски со десет гола, осум даде Димитар Узунчев, а пет пати во листата на стрелци се запиша Марио Стојановски. По четири пати стрелаа Михајловиќ, Петковски и Илиески. Голманот Брестовац имаше 16 одбрани и неверојатни 54% успешност на одбранети удари, додека Галевски запре четири удари на Косово. Сега следуваат два дена одмор за нашите момци, па во среда од 14:00 часот ќе се соочиме со Романија.