РК СКОПЈЕ 2020

СУПЕР ЛИГА

ПозЕкипаGDНПРЛБ
114114131040
24814102232
3441491428
4241491428
5-251460818
6-661430119
7-711412115
8-951411124

РК СКОПЈЕ 2020

Новиот суперлигаш, своите амбиции оваа година ќе ги насочи кон обезбедување опстанок меѓу македонската елита. Клубот своите домашни натпревари ги игра во Спортскиот центар „Борис Трајковски“.

Составот предводен од триото тренери Симовски-Будимир-Алтхаус за прв пат ќе го почуствува натпреварувачкиот дух на суперлигата, откако минатата сезона беше најуспешна екипа во Првата лига.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

Скопје стартуваше со тренинзи, ќе се бори да го задржи суперлигашкиот статус (ФОТО)

Еден од помладите суперлигаши во Македонија, тимот на Скопје денес ги започна подготовките за пролетниот дел на сезоната 2022/23. Тренерот Горан Кузманоски на денешната прозивка...

Кадетите и кадетките на Скопје на новогодишен турнир во Солун

Кадетите и кадетките на Скопје од денеска до 5 јануари ќе бидат дел од турнирот „Климакс Куп“ во Солун во јужниот сосед на Македонија. Во...

Победнички крај на годината за Скопје

Ракометарите на Скопје во последното, 14 коло, во Суперлигата на свој терен славеа против составот на Радовиш, со резултат 28:24, во натпревар од групата...

Скопје со 30 гола разлика го победи Бисинов во Купот

Тимот на Скопје без никакви проблеми обезбеди место во осминафиналето на Купот на Македонија, откако на домашен терен славеше против прволигашот Бисинов со 47-17. Избраниците...

Пролет ја продолжи серијата победи, го штиклираше и жилавиот тим на Скопје

Ракометарите на Пролет ја продолжија победничката серија во Суперлигата, откако ја совладаа жилавата екипа на Скопје со 35-30. Домашниот тренер Лембанов го почна мечот...