„Три од три“ за уште поголем мотив, кадетките на чекор до најголем успех (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Македонија – Иран (СП кадетки, 3 коло)

Женската кадетска репрезентација на Македонија со максимални три победи ја заврши групната фаза на Светското првенство, откако славеше и над Иран со убедливи 31-19. Нашите ракометарки ќе пренесат два бода во главната рунда, каде што ќе се сооочат со Исланд и Шведска. Теодора Дукоска беше најдобар стрелец со шест погодоци во нашата репрезентација, а по четири гола дадоа Младеновска, Борјана Коцева, Ризоска и Јанкуловска, додека одлична на голот беше Чурлиновска. Во главната рунда ќе се соочиме Шведска на 3 август и со Исланд на 5 август. Двата меча ќе се играат во СЦ „Борис Трајковски“ со почеток од 20:30 часот.