РК ПРОЛЕТ 62

СУПЕР ЛИГА

ПозЕкипаGDНПРЛБ
138431010
221431010
31843019
4742117
5-1641033
6-2541033
7-2340222
8-2040131

РК ПРОЛЕТ 62

Ракометниот клуб Пролет е формиран во истоимената скопска населба, која е изградена по Втората светска војна. Населбата Пролет веднаш се промовирала како расадник на спортски таленти.
Желбата да се биде дел од републичката лига е исполнета во сезоната 1964/65, во која Пролет го освојува првото место со гол-разлика 94-56, на огромна радост на навивачите во оваа скопска населба. Младоста и неискуството е причина овој клуб да испадне од републичката лига и да се пресели во Источната зона, каде во сезоната 1967/68 Пролет го освојува првото место и повторно се враќа во републичкото натпреварување.
Во сезоната 1969/70 тимот на Пролет го освојува одличното трето место во Првата републичка лига, зад Пелагонија од Битола и Партизан од Гевгелија.

СИТЕ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

Пролет запиша уште три бода, Јуниор КВ не беше закана

Ракометарите на Пролет се „извадија“ за ремито со Радовиш во претходното коло и остварија убедлив триумф на домашен терен против составот на Јуниор Кисела...

МВП на 3. Коло од Супер машката лига – Мартин Димов (Пролет)

Десното крило на Пролет, Мартин Димов, го доби признанието за најкорисен играч, односно МВП на 3 коло од Супер машката лига. Димов освои околу 40%...

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Еурофарм Пелистер оди во Радовиш, Пролет на двобој со Јуниор КВ

Денеска ќе биде комплетирано 4 коло од Суперлигата, со два натпревари во Радовиш и во Скопје. Еурофарм Пелистер гостува кај радовишани, додека Пролет ќе...

Пролет стартуваше победнички, го надигра Голден Арт

Екипата на Пролет со победа ја започна новата сезона во Суперлигата, откако во првото коло од групата Б го совлада составот на Голден Арт,...
video

Гледајте ВО ЖИВО: Голден Арт – Пролет (ЛИНК)

https://www.youtube.com/watch?v=n9so9Jdyz38&ab_channel=RFMHANDBALL

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Пролет на мегдан на Голден Арт

Денеска ќе се одигра шестиот натпревар од првото суперлигашко коло во кој ќе се сретнат екипите на Голден Арт и Пролет. Пролет имаше добар трансфер...

Лембанов: Пролет ќе биде сериозен ривал за сите

Екипата на Пролет ја освои последното, четврто место на меморијалниот турнир „Крсте Андоновски – Усташ“, откако во натпреварот за трето место загуби од домаќинот...

Охрид во вториот дел го реши Пролет и стигна до третото место на турнирот...

Тимот на Охрид го освои третото место на меморијалниот турнир „Крсте Андоновски - Усташ“, откако славеше против Пролет со 27-23 со пресврт во второто...

Драма во Охрид: Партизан по пенал рулетот со Пролет стигна до финале

Во првото полуфинале на меморијалниот турнир „Крсте Андоновски - Усташ“, тимот на Партизан славеше по пеналите над Пролет со 35-34, откако регуларниот дел заврши...

Од Пролет во Словачка: Ѓорѓе Голубовиќ се пресели во Татран

Десниот бек Ѓорѓе Голубовиќ, кој лани настапуваше за скопски Пролет во новата сезона ќе ги брани боите на словачкиот шампион Татран Прешов. Татран Прешов во...