РК МЕТАЛУРГ СКОПЈЕ

СУПЕРЛИГА

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 15 13 2 0 515:374 141 41
2 Охрид 2013Охрид 2013 15 12 1 2 424:335 89 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 16 12 1 3 429:377 52 37
4 Пролет 62Пролет 62 16 11 2 3 510:412 98 35
5 РадовишРадовиш 15 7 1 7 432:441 -9 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 16 7 0 9 430:477 -47 21
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 15 5 2 8 391:396 -5 17
8 Металург 2Металург 2 16 2 1 13 437:525 -88 7
9 СтругаСтруга 15 1 1 13 347:457 -110 4
10 РаботничкиРаботнички 15 1 1 13 416:537 -121 4

РК Металург

РК Металург, од Скопје, е македонски ракометен клуб кој се натпреварува во VIP Супер Машка лига.
Формиран е во 1971 година под патронат на Скопската Железарница.Тогаш се роди идеја да се формира клуб составен од вработени во фабриката. Никола Богдановски – Коле ја прифати идејата и преку фабричките органи го создаде Металург. Идејата, реализирана од Коле, продолжува да живее преку трудот на денешните генерации. Никола Богдановски не сонувал за европското претставување на Металург туку се борел за голиот опстанок на клубот. Ќе остане запаметено дека Металург, во својот прв настап, извојува победа против екипата на РК Пирин со резултат 22:14, полувреме 10:6. Во 1974 година е формирана јуниорската екипа на Металург, под водство на Пустина Крешимир. Идните дваесетина години, оваа екипа ќе го сочинува јадрото на тимот. Првото европско деби на Металург е во 1993 година кога настапи во Купот на градовите на ЕХФ, а противник беше белгискиот Херстел. Денес, Металург е препознатлив македонски бренд.Шест пати е шампион на Македонија и е шесткратен освојувач на Купот на Македонија. Редовно учествува во европските натпреварувања.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

Металург ја пополни празнината на среден бек, доаѓа репрезентативец на БиХ

Екипата од Автокоманда, Металург, го пополнува ростерот за следната сезона, а во екипата доаѓа репрезентативец на БиХ, Марко Тарабокија. Играчот кој досега настапуваше за...

Кастратовиќ го откри планот на подготовки на Металург

Тимот на Металург ќе ги стартува подготовките за новата сезона на 20 јули, а тие ќе се одвиваат во четири фази. Првата би требала да...

Некогашниот ас на Вардар и Металург се премисли – ќе игра уште една сезона

Поранешниот ракометар на Вардар и Металург, како и некогашен српски репрезентативец, Александар Стојановиќ, сепак ќе ја продолжи кариерата за уште една година. Тој најави крај...

Двајца поранешни ракометари на Металург во ист ден најдоа нови клубови

Двајца поранешни ракометари на Металург во ист ден пронајдоа нови клубови во кои ќе ги продолжат кариерите. Станува збор за хрватските интернационалци Марко Матиќ...

ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Екс голман на Металург останува во Вогошча, Дабевска доби нова колешка во...

Словенечкиот голман Грегор Лоргер, по 14 сезони играње во странство, се врати во татковината и ќе го чува голот на тимот на Марибор,...