РК МЕТАЛУРГ 2 СКОПЈЕ

СУПЕРЛИГА

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 15 13 2 0 515:374 141 41
2 Охрид 2013Охрид 2013 15 12 1 2 424:335 89 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 16 12 1 3 429:377 52 37
4 Пролет 62Пролет 62 16 11 2 3 510:412 98 35
5 РадовишРадовиш 15 7 1 7 432:441 -9 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 16 7 0 9 430:477 -47 21
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 15 5 2 8 391:396 -5 17
8 Металург 2Металург 2 16 2 1 13 437:525 -88 7
9 СтругаСтруга 15 1 1 13 347:457 -110 4
10 РаботничкиРаботнички 15 1 1 13 416:537 -121 4

РК Металург 2

РК Металург, од Скопје, е македонски ракометен клуб кој се натпреварува во македонската Суперлига.
Формиран е во 1971 година под патронат на Скопската Железарница. Во 1974 година е формирана јуниорската екипа на Металург, под водство на Пустина Крешимир. Идните дваесетина години, оваа екипа ќе го сочинува јадрото на тимот. Токму Металург 2 е наследник на успешната приказна на јуниорската екипа и претставува расадник за млади таленти.

Првото европско деби на Металург е во 1993 година кога настапи во Купот на градовите на ЕХФ, а противник беше белгискиот Херстел. Денес, Металург е препознатлив македонски бренд. Шест пати е шампион на Македонија и е шесткратен освојувач на Купот на Македонија. Редовно учествува во европските натпреварувања.
Од сезоната 2019/2020 екипата на Металург 2 ја води Игор Котевски.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

Гоце Георгиевски се врати во Македонија – неделава потпишува за скопски клуб

Откако беше избран во Олстар тимот на сезоната во првенството на Романија, македонскиот репрезентативец Гоце Георгиевски се врати дома, во Македонија. Тој ќе ја...

Европскиот првак со ново засилување: Филип Талески една година во Вардар!

Европскиот шампион Вардар го донесе и четвртото засилување за новата сезона, откако договор потпиша македонскиот репрезентативец Филип Талески. Талески минатата сезона беше член на бундеслигашот...

Атман: Трибините „крцаа“ на дуелите меѓу Вардар и Металург – тоа беше балканско дерби!

Рускиот плејмејкер Павел Атман по една полусезона си замина од Вардар и замина во тимот на ЦСКА Москва. Ова за него беше втор престој во...

Романците реагираат: Тешеира се уште нема потпишано со Металург, прва опција за него останува...

Иако денес тимот на Металург на официјалниот веб-сајт го потврди трансферот на бразилскиот среден бек Енрике Тешеира, сепак од неговиот претходен клуб ЧСМ Букурешт...

Ново засилување во Автокоманда: Бразилецот Тешеира ќе ја гради играта на Металург!

По ангажманот на Момир Рниќ, Бранко Канкараш и Никола Потиќ, тимот на Металург донесе уште едно засилување за претстојната сезона, во која сигурно ќе...