ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

СУПЕР ЛИГА

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 15 13 2 0 515:374 141 41
2 Охрид 2013Охрид 2013 15 12 1 2 424:335 89 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 16 12 1 3 429:377 52 37
4 Пролет 62Пролет 62 16 11 2 3 510:412 98 35
5 РадовишРадовиш 15 7 1 7 432:441 -9 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 16 7 0 9 430:477 -47 21
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 15 5 2 8 391:396 -5 17
8 Металург 2Металург 2 16 2 1 13 437:525 -88 7
9 СтругаСтруга 15 1 1 13 347:457 -110 4
10 РаботничкиРаботнички 15 1 1 13 416:537 -121 4

РК ПЕЛИСТЕР/РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

Формиран е на 9 март 2011 година во Битола и неколку сезони се натпреваруваше во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на ракометната федерација на Македонија.

Од сезоната 2016/17 оваа екипа за првпат почна да се натпреварува во Супер лигата. Сезоната 2019/2020 Еурофарм Работник беше претставник на Македонија во Лигата на шампиони и СЕХА регионалното натпреварување. Во двете лиги битолскиот претставник настапи како дебитант.
На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.
Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.
Тренерското место го предводи Алкесандар Зарков.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

Познати се сите учесници за новото издание на Струшкиот турнир

Поради пандемијата со Коронавирусот годинава на турнирот во Струга ќе има исклучиво екипи од Супер машката лига на Македонија, па ова ќе биде првпат...

Еурофарм Пелистер 2 ангажираше четири таленти од РК Алушовски (ФОТО)

Екипата на Еурофарм Пелистер продолжува да го засилува и својот втор тим, а во него дојдоа четири перспективни ракометари кои во последната сезона го...

Струга остана без најефикасниот: Кузманоски се пресели во Еурофарм Пелистер

Екипата на Еурофарм Пелистер 2 доби засилување од Струга во младиот ракометар кој настапува на позицијата лево крило, Цветан Кузманоски. Играчот кој минатото лето беше...

ОФИЦИЈАЛНО: Александар Јовиќ ќе го води Еурофарм Пелистер 2

Единствен клуб со две екипи во суперлигашкото друштво следната сезона ќе биде Еурофарм Пелистер. Во вториот тим на битолскиот клуб промени имаше на тренерската...

Арсеновски: Трансферот во Битола е чекор напред во кариерата

Едно од новите засилувања за Еурофарм Пелистер 2 е поранешниот младински репрезентативец Филип Арсеновски. Пивотменот досега беше член на Металург, а во новата сезона Автокоманда...