ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

СУПЕР ЛИГА

ПозЕкипаНПРЛБ
11290327
21281325
31271422
41261519
51251616
6123099
71220106

РК ПЕЛИСТЕР/РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

Формиран е на 9 март 2011 година во Битола и неколку сезони се натпреваруваше во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на ракометната федерација на Македонија.

Од сезоната 2016/17 оваа екипа за првпат почна да се натпреварува во Супер лигата. Сезоната 2019/2020 Еурофарм Работник беше претставник на Македонија во Лигата на шампиони и СЕХА регионалното натпреварување. Во двете лиги битолскиот претставник настапи како дебитант.
На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.
Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.
Тренерското место го предводи Алкесандар Зарков.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

Во Еурофарм Пелистер 2 сигурни во едно, сакаат повторување на ланскиот успех

Од денеска екипата на Еурофарм Пелистер 2 стартуваше со подготовките за новата сезона, а тренерот Александар Јовиќ има изменет состав во однос на минатата...

Еурофарм Пелистер 2 означи старт на тренинзите (ФОТО)

Екипата на Еурофарм Пелистер 2 ги почна тренинзите за новата сезона, а на почетокот од подготовките тренерскиот тандем Александар Јовиќ - Александар Зарков на...

Искусниот пикер останува во Битола – Васко Димитровски уште една година во Еурофарм Пелистер...

Тимот на Еурофарм Пелистер 2 продолжува да го формира ростерот за следната натпреварувачка сезона. Искусниот кружен напаѓач Васко Димитровски го продолжи договорот и ќе остане...

ОФИЦИЈАЛНО: Еурофарм Пелистер 2 донесе четири засилувања за новата сезона!

Тимот на Еурофарм Пелистер 2 во сезоната 2021/21 ќе влезе посилен за четири нови имиња. Од Еурофарм Пелистер доаѓаат Благојче Трајкоски, Цветан Кузманоски и...

Еурофарм Пелистер ја комплетираше голманската тројка

Тимот на Еурофарм Пелистер во новата сезона ќе има три голмани, а после потпишувањето на Марко Кизиќ и Мартон Секељ, тројката ја дополни Филип...