Данска покажа моќ против Франција и ја грабна светската круна!

Репрезентацијата на Данска во големото финале на Светското првенство 2023 триумфираше против Франција, со резултат 34:29 и стана единствената репрезентација, која третпат по ред го освојува светскиот шампионат, откако во 2021 и 2019 за златниот медал беше подобра од Шведска, односно Норвешка. Финалето на 28-то Светско првенство беше отворено со голот на Питлик за водство … Продолжи со читање Данска покажа моќ против Франција и ја грабна светската круна!