РК ПРОЛЕТ 62

СУПЕР ЛИГА

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 15 13 2 0 515:374 141 41
2 Охрид 2013Охрид 2013 15 12 1 2 424:335 89 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 16 12 1 3 429:377 52 37
4 Пролет 62Пролет 62 16 11 2 3 510:412 98 35
5 РадовишРадовиш 15 7 1 7 432:441 -9 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 16 7 0 9 430:477 -47 21
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 15 5 2 8 391:396 -5 17
8 Металург 2Металург 2 16 2 1 13 437:525 -88 7
9 СтругаСтруга 15 1 1 13 347:457 -110 4
10 РаботничкиРаботнички 15 1 1 13 416:537 -121 4

РК ПРОЛЕТ 62

Ракометниот клуб Пролет е формиран во истоимената скопска населба, која е изградена по Втората светска војна. Населбата Пролет веднаш се промовирала како расадник на спортски таленти.
Желбата да се биде дел од републичката лига е исполнета во сезоната 1964/65, во која Пролет го освојува првото место со гол-разлика 94-56, на огромна радост на навивачите во оваа скопска населба. Младоста и неискуството е причина овој клуб да испадне од републичката лига и да се пресели во Источната зона, каде во сезоната 1967/68 Пролет го освојува првото место и повторно се враќа во републичкото натпреварување.
Во сезоната 1969/70 тимот на Пролет го освојува одличното трето место во Првата републичка лига, зад Пелагонија од Битола и Партизан од Гевгелија.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

КАКО ДО ШАМПИОН: За Пролет одговара играње во мај или јуни – некој вид...

Екипата на Пролет пред прекинот на првенството успеа да се најде на 3. позиција во Супер машката лига и да има подобро место од...

Без натпревари најмалку уште два месеци: Македонските клубови нема да кратат плати – засега!

Коронавирусот се шири брзо на глобално ниво и допрва ќе го зема својот данок во спортот. Сигурно ќе бидеме сведоци на многу пропаднати спортски...

Грчкиот репрезентативец останува во Скопје, тука ќе чека ја победата над Корона вирусот

Ракометарот кој во текот на паузата дојде во редовите на Пролет, Ѓуро Мујиќ не планира да се врати во Грција и во следниот период...

Прв интернационален предизвик: Мартин Поповски се сели во Швајцарија!

Македонскиот репрезентативец Мартин Поповски, кој сезонава со успех настапува за тимот на Пролет, на лето ќе го има првиот интернационален предизвик. Десното крило, кое со...

Пролет прекина со тренинзи: Седете дома, чувајте се…

Тимот на Пролет донесе одлука за прекин на тренажниот процес на првата екипа и сите младински тимови се до завршувањето на кризните мерки што...