УКРАИНА

Остроушко: Мојот клупски другар не ни дозволи да победиме

Дуелот меѓу Македонија и Украина во првото коло на ЕП 2020, беше посебно тежок за украинскиот репрезентативец Владислав Остроушко кој лебот го печали во битолски Еурофарм Пелистер. Македонија во поголемиот дел беше во предност,...

Историјата носи израмнети бројки: Иста гол разлика, исти бодови… против Украина денеска е шанса...

Репрезентациите на Македонија и Украина досега имаат четири официјални натпревари во квалификациите, а бројките од досега одиграните средби се речиси идентични. Никој нема предност со оглед на тоа што и бројот на победи и...

Лазаров далеку најефикасен, на овој шампионат ја руши котата 200

Капитенот на Македонија сосема очекувано е лидер на Листата на стрелците во дресот на Македонија со настапите на европските првенства. На претходните четири шампионати на вкупно 24 средби тој постигна 160 гола со кои е...

Украина со 17 играчи во Виена, двајца од нив од Еурофарм Работник

Првиот противник на Македонија на Европското првенство, Украина ќе има 17 ракометари на располагање за средбите од првиот круг. Селекторот Сергеј Бебешко се одлучи да поведе проверени играчи кои се главно од домашното првенство. Меѓу...

Со норвешка „свирка“ по прва победа во Виена

На неколку дена до почетокот на Европското првенство веќе се познати судиите кои ќе истрчаат на терен на натпреварите од 1. коло. Делегирани се судии за сите средби од шестте групи од почетното коло,...

Чесите се заканија пред ЕП, Украинците продолжија да губат

Две од репрезентациите противници на Македонија денеска одиграа контролни натпревари, а имаа различно постигнување на теренот. Украина која е прв ривал за Македонија на шампионатот забележа нов пораз. Овој пат го загуби дуелот против Тунис...

Толку ли се слаби или кријат адути? Украинците загубија и од Тунис!

Првиот противник на Македонија на претстојното Европско првенство ќе биде селекцијата на Украина. Избраниците  на Сергеј Бебешко по поразите од домаќинот на турнирот, Швајцарија, вчера загубија и од Холандија, а денеска беа поразени од селекцијата...

Украинците немоќни и против Холандија

Репрезентацијата на Украина во подготвителниот период пред Европското првенство доживеа нов пораз. После катастрофалното издание против Швајцарија и пораз од десет гола, Украинците беа поразени и од Холандија со 27:30. Холанѓаните постојано беа во водство...

Тежок удар за Украина, Швајцарците доминираа на теренот

Првиот противник на Македонија на Европското првенство, Украина претрпе уште потежок пораз од оној кој нашите репрезентативци го претрпеа против Словенија. Украинците загубија против Швајцарија со 22:32 на „Yellow Cup“ со што покажаа дека...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ