СЛОВЕНИЈА

Еуро2020: Уште една дилема за полуфинале и една дилема за олимписки квалификации

Комплетирањето на 3. коло од втората фаза на Европското првенство ги постави работите речиси на свое место односно полека дава одговор на прашањата кои репрезентации ќе се најдат во битката за медалите. Откако уште во...

Норвешка стана полуфиналист, Словенија учесник во олимписки квалификации

Победата на Шведска над Унгарија од 24:18 донесе одговор на две прашања и веќе е јасно дека Европското првенство го доби и третиот полуфиналист, а воедно веќе е визирано и едно место во квалификациите...

Словенија извади билет за Стокхолм, утре ќе го бара местото во полуфиналето

Репрезентативците на Словенија после поразот од Унгарија се вратија во потребниот ритам и денеска најдоа начин како да ја совладаат селекцијата на Португалија со 29:24. Оваа победа воедно даде нов чекор кон полуфиналето на...

Унгарците најдоа лек за поранешниот селектор: Миклер се разбрани и му пресуди на Врањеш

Репрезентацијата на Унгарија направи голем пресврт против Словенија и после негатива од три гола се врати во второто полувреме и стигна до победа од 29:28. Оваа победа ја врати Унгарија во трката за полуфинале...

Бомбач со признание: Мајка ми ме избрка од дома оти сакав да се посветам...

Плејмејкерот Деан Бомбач е лидерот на словенечката репрезентација на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска. Тимот на Љубомир Врањеш, кој е само на чекор до полуфинале, славеше на сите четири меча досега, а...

Eуро2020: Словенија и Норвешка на максимум, Португалија најави напад

И селекциите кои се дел од Групата 2 од Втората фаза ги одиграа првите средби од вториот круг на Европското првенство, а можеше да се забележи дека Норвешка и Словенија се во одличен ритам,...

Словенија на чекор до полуфинале, Исланд не беше голема закана

По одлично одиграната прва фаза, репрезентацијата на Словенија продолжува во ист стил на Европското првенсто во Австрија, Норвешка и Шведска. Избраниците на Љубомир Врањеш во Малме го победија Исланд со 30-27 на отворањето на...

И втората група ќе биде неизвесна, втората фаза ќе понуди добар ракомет

Откако завчера стана позната првата група за вториот круг, а денеска екипите ќе ги имаат првите средби, синоќа станаа познати и репрезентациите кои ќе играат во Групата 2. Норвешка, Унгарија и Словенија се трите селекции...
bih

Утешна победа на Франција, Словенија рутински против Швајцаријa

Репрезентативците на Франција со победа се порстуваат од Европското првенство поле прелиминарната фаза откако во третото коло беа подобри од Босна и Херцеговина со 31:23. Репрезентациајта на БиХ имаше солидно прво полувреме, во поголемито дел...

Шок во Трондхајм: Карабатиќ и другарите си одат дома во вторник

Репрезентацијата на Норвешка ја совлада Франција и ја елиминираше од Европското првенство. Еден од фаворитите на првенството натпреварувањето го завршува уште по првата прелиминарна фаза откако денеска претпе пораз со 26:28 што е втор...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ