Јованоска го зацврсти првото место кај стрелците во Женската лига

Ракометарката на Стружанка, Бојана Јованоска останува најдобриот стрелец во Женската лига и после 6. коло, но сега има далеку поголема предност отколку што беше случај во колото претходно.

Јованоска постигна 11 гола во победата над Куманово и беше убедливо најдобрата ракометарка на теренот, па сега покажува дека е главен кандидат за првото место кај стрелците во Женската лига.

Таа сега има плус четири во однос на Гајиќ и плус шест во однос на Николовска, па сосема извесно е дека полека се создава редоследот на табелата кај Топ 10 стрелците во лигата.

Како изгледа списокот на десетте најефикасни можете да видите во продолжение.

ЖЕНСКА ЛИГА – 6. КОЛО

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ (ТОП 10)

52 – Бојана Јовановска (Стружанка)

48 – Марија Гајиќ (Металург)

46 – Марија Николовска (Спартак)

44 – Драгица Митрова (Гевгелија)

42 – Мила Трајковиќ (Куманово)

41 – Симона Василевска (Цемс)

41 – Наталија Манева (Овче Поле)

34 – Александра Боризовска (Куманово)

32 – Михаела Камческа (Деспина)

31 – Марија Анчева (Гевгелија)