Среќен роденден Дарко!

Интернационалецот од Македонија во Асобал лигата, Дарко Димитриевски денеска го предводи списокот на славеници. Димитриевски настапува за екипата на Синфин. Тој денеска полни 26 години.

Роденден има и репрезентативецот на Словенија, Жига Млакар. Тој го носи дресот на екипата на Висла Плоцк, но во најава е негово заминување од клубот. Тој денеска полни 29 години.

Сирхеј Шилович од Белорусија, кој е играч на Мешков Брест исто така е меѓу славениците, а денеска го слави својот 33. роденден.