Силен тест за кадетите: Македонија домаќин на меѓународен турнир во Скопје

Завршувањето на сезоната и натпреварите во СЕХА-лигата, но и на домашна сцена на 15 декември нема да биде финиш и на активностите за ракометарите. Покрај сениорската репрезентација собир ќе имат и репрезентативците кои се дел од кадетската репрезентација, а тие ќе бидат на турнир со своите врсници од уште четири земји.

Од 18 до 20 декември во салата во „Автокоманда“ ќе бидат одиграни вкупно 15 натпревари при што во првите два дена ќе има по шест меча, а третиот ден уште три. Секој ќе одигра по еден натпревар против секого, а покрај Македонија А и Македонија Б гостуват и соодветните селекции на Полска, Црна Гора, Србија и Унгарија.

За Македонија ова е подготовка за Светското првенство кое во август следната година ќе се одржи во Скопје. Оттаму селекторот Брестовац уште сега ќе почне со контролата на момците на кои планира за Мундијалот и затоа секој натпревар ќе биде максимално важен за секој од ракометарите бидејќи ќе бидат на голем тест и ќе имаат можност да ги покажат своите квалитети на теренот и секако да ја оправдаат довербата.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

ВТОРНИК, 18.12.2018

09:30ч

МАКЕДОНИЈА А – МАКЕДОНИЈА Б

11:00ч

ПОЛСКА – ЦРНА ГОРА

12:30ч

УНГАРИЈА – СРБИЈА

17:00ч

МАКЕДОНИЈА А – ЦРНА ГОРА

18:30ч

УНГАРИЈА – МАКЕДОНИЈА Б

20:00ч

СРБИЈА – ПОЛСКА

СРЕДА, 19.12.2018

09:30ч

МАКЕДОНИЈА Б – СРБИЈА

11:00ч

МАКЕДОНИЈА А – ПОЛСКА

12:30ч

ЦРНА ГОРА – УНГАРИЈА

17:00ч

МАКЕДОНИЈА Б – ЦРНА ГОРА

18:30ч

МАКЕДОНИЈА А – СРБИЈА

20:00ч

ПОЛСКА – УНГАРИЈА

ЧЕТВРТОК, 20.12.2018

09:30ч

СРБИЈА – ЦРНА ГОРА

11:00ч

ПОЛСКА – МАКЕДОНИЈА Б

12:30ч

УНГАРИЈА – МАКЕДОНИЈА А