Ракометен нокаут во глава: Норвешкиот голман си ги броеше забите! (ВИДЕО)

Ракометот воопшто не е нежен спорт. Поголем дел од играчите на теренот го почувствувале тоа многупати.

Класичен нокаут се случи на натпреварот од Мундијалот во Германија и Данска меѓу Норвешка и Саудиска Арабија, кој заврши со убедлива победа на Норвежаните со 41-22.

Во 33 минита, при резултат 22-11, Саудијците беа во контранапад и еден од ракометарите шутираше силно во лицето на Торбјорн Бергеруд.

Норвешкиот голман абележа интервенција, сите од публиката му аплаудираа, но тој беше скоро во бесознание и започна да си ги брои забите.

Погледнете во видео прилогот…