Ракометарите се пласираа на ЕП и си „лапнаа“ премија

Машката сениорска репрезентација на Македонија се пласираше шести пат на континенталните собири, откако успешно ја мина квалификациската група со Исланд, Турција и Грција.

Ракометарите завршија на првото место во групата, откако само еднаш беа поразени, еднаш одиграа нерешено и забележаа четири победи.

Претседателот на РФМ, Живко Мукаетов на претходната седница на Управниот Одбор најави премија од 40.000 евра доколку сениорите бидат први во групата.

Ракометарите тоа го остварија, а сега на ред е Ракометната федерација на Македонија да го реализира ветувањето.