Почнуваат завршните битки за што подобар пласман

Денеска во двете сали во Скопје каде што веќе деветти ден се играат натпревари од Мундијалот за кадети ќе бидат одиграни нови натпревари, а ќе биде познато каков ќе биде пласманот од 9. до 24. позиција на крајот.

Македонија денеска игра во битка за 13. место и ќе се соочи со Аргентина, а тоа е меч кој ќе биде од 16:15 часот во СЦ „Борис Трајковски“.

Четврт-финалните пресметки се закажани за термините од 18:30ч и 20:45ч кога ќе станат познати полуфиналистите кои в сабота и недела ќе се борат за медалите на овој Мундијал.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

ДВОЈКИ ЗА ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ

ЧЕТВРТОК, 15 АВГУСТ

18:30ч

ЕГИПЕТ – ИСЛАНД (ЈАНЕ САНДАНСКИ)

УНГАРИЈА – ГЕРМАНИЈА (БОРИС ТРАЈКОВСКИ)

20:45ч

ФРАНЦИЈА – ПОРТУГАЛИЈА (ЈАНЕ САНДАНСКИ)

ШПАНИЈА – ДАНСКА (БОРИС ТРАЈКОВСКИ)

НАТПРЕВАРИ ЗА ПЛАСМАН

9.МЕСТО (16:15ч – ЈАНЕ САНДАНСКИ)

ХРВАТСКА – ЈАПОНИЈА

11.МЕСТО (14:00ч – ЈАНЕ САНДАНСКИ)

НОРВЕШКА – ШВЕДСКА

13.МЕСТО (16:15ч – БОРИС ТРАЈКОВСКИ)

АРГЕНТИНА – МАКЕДОНИЈА

15.МЕСТО (14:00ч – БОРИС ТРАЈКОВСКИ)

СЛОВЕНИЈА – ТУНИС

17.МЕСТО (11:45ч – ЈАНЕ САНДАНСКИ)

ТАЈВАН – БАХРЕИН

19.МЕСТО (09:30ч – ЈАНЕ САНДАНСКИ)

САУДИСКА АРАБИЈА – СРБИЈА

21.МЕСТО (11:45ч – БОРИС ТРАЈКОВСКИ)

ЧИЛЕ – БРАЗИЛ

23.МЕСТО (09:30ч – БОРИС ТРАЈКОВСКИ)

КАНАДА – НИГЕРИЈА