Пасквал го објави списокот на ракометари за Македонија

Селекторот на романската репрезентација која е противник на Македонија во баражот за СП во Германија и Данска-Чави Пасквал го објави списокот на ракометари кои ќе бидат во комбинација за дуелите со Македонија.

Очекувано на местото на повредената ѕвезда Александре Шимуку, повикан е Кристијан Фенич.

Останати промени кои ги направи Пасквал е на позицијата лево крило каде наместо досега повикуваните Негру и Онеџекве, покана добија Росу од Стеауа и Венсел од Констанца.

Список на ракометари за бараш дуелот со Македонија

          Голмани: Ionuţ Iancu (Tatabanya), Tudor Stănescu (Steaua), Mihai Popescu (St. Raphael)

          Леви крила: Csog Vencel (HCDS Constanţa), Alin Roşu (Steaua)

          Леви бекови: George Cîntec (Potaissa Turda), Viorel Fotache (Dunărea Călăraşi), Robert Militaru (CSM Bucureşti), Dan Racoţea (Wisla Plock), Ionuţ Ramba (CSM Bucureşti), Gabriel Burlacu (CSU Suceava)

         Централни бекови: Octavian Bizău (Steaua), Alexandru Csepreghi (Creteil), Cristian Fenici (Poli Timişoara), Ramon Şomlea (CSM Bucureşti)

         Десни бекови: Demis Grigoraş (Tatabanya), Javier Humet (CSM Bucureşti

        Десни крила: Valentin Ghionea (Wisla Plock), Marius Sadoveac (Tremblay), Roland Thalmaier (Potaissa Turda)

        Пикери: Adrian Rotaru (CSM Bucureşti), Marius Mocanu (Dinamo), Dragoş Soare (HCDS Constanţa