Лига на шампиони: Финалистите од Дамам кикснаа уште на стартот

Екипите на Барселона и Кил на 31 август во Дамам во Саудиска Арабија играа во финалето, а во 1. коло од новата сезона во Лигата на шампионите доживеаја кикс.

Барселона уште во саботата загуби кај тимот на Пик Сегед, а Кил против Келце на домашен терен не успеа да го покаже најдоброто така што во последните секунди од мечот остана само на еден бод. Ова беше еден од поинтересни дуели во 1. коло кое веќе финишираше.

Во продолжение можете да ги видите натпреварите кои беа одиграни на стартот од сезоната и да видите како почна новата сезона, а 2. коло е на програмата уште од среда.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ (МАЖИ)

РЕЗУЛТАТИ 1. КОЛО

ГРУПА А

ПИК СЕГЕД – БАРСЕЛОНА      31:28

Македа 7, Радивојевиќ 6, Бахиди 5 – Фабрегас 8, Арињо 5, Мем 5

ППД ЗАГРЕБ – ПСЖ         29:37

Хорват 6, Бичаниќ 6, Мандиќ 4 – Ду Риц 7, Сагосен 6, Конко 5

ЦЕЛЈЕ – ФЛЕНЗБУРГ      24:25

Шарац 5, Лебан 4, Макуц 3 – Јоханесон 6, Гоља 4, Ред 3

ЕЛВЕРУМ – АЛБОРГ      24:34

Гудјонсон 5, Сандел 5, Фредриксен 3 – Бартолд 7, Кристијансен 7, Марчер 5

ГРУПА Б

МОНПЕЛЈЕ – ВАРДАР    31:33

Порт 7, Дескат 5, Симонет 5 – Скубе 7, Дибиров 6, Шишкарев5

ПОРТО – МЕШКОВ БРЕСТ       27:25

Бранкињо 8, Амадор 4, Магаљаеш 4 – Ѓукиќ 9, Паниќ 4, Шумак 3

ВЕСПРЕМ – МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ            40:28

Гајиќ 6, Тонесен 6, Манасков 5 – Маласинскас 6, Пухоуски 6, Вујовиќ 4

КИЛ – КЕЛЦЕ     30:30

Билик 7, Вајнхолд 5, Екберг 4 – Душебаев 5, Кулеш 5, Каралек 4

ГРУПА Ц

КОКС – САВЕХОФ 25:30

Лукјанчук 6, Сејменов 6, Ронберг 4 – Богојевиќ 8, Салихи 5, Карлсон 4

ТАТРАН ПРЕШОВ – БИДАСОА ИРУН           23:25

Грзентиќ 5, Муњоз 4, Рабек 4 – Одриозола 6, Каверо 3, Салинас 3

ЕУРОФАРМ РАБОТНИК – СПОРТИНГ   29:30

Јотиќ 5, Остроушко 5, Шевелев 4 – Јонеа 10, Руесга 5, Араухо 4

ГРУПА Д

КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН – ДИНАМО Б.        28:28

Марош 6, Шешум 6, Чазар 4 – Банур 5, Кудуз 5, Алуини 4

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – ВИСЛА ПЛОЦК    25:23

Кисељев 6, Санталов 6, Андреев 2 – Матулиќ 5, Шита 4, Млакар 3

КРИСТИЈАНШТАД – ГОГ             24:33

Ајнарсон 6, Хринц 5, Кањелас 3 – Јакобсен 8, Мелер 5, Нилсен 5